Seminarium

Email Drukuj PDF

wmodrTa współpraca trwa od wielu lat…

W dniu 28 listopada 2017 r. z inicjatywy Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego /W-MODR/ przy współudziale Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Polskiego Związku Działkowców w Olsztynie zostało zorganizowane Seminarium poświęcone „Integrowanej ochronie warzyw z zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań”.

Program tematyczny został w taki sposób dobrany, że spełnił oczekiwania rolników i działkowców, którzy z całego Okręgu w liczbie 81 osób przybyli na to spotkanie.  

Uczestnicy konferencji zapoznali się min.

  • Ze strukturą upraw warzyw na terenie Warmii i Mazur (zarówno w gruncie jak i pod osłonami), którą rolnicy i działkowcy muszą dostosować (aby mieć plony) do warunków klimatycznych panujących w tym regionie, który jest bardzo zróżnicowany                      i nieprzewidywalny
  • Z uprawą pomidorów, ogórków i innych warzyw oraz nowalijek pod osłonami,                       (z zastosowaniem kompostu własnej produkcji - jako podłoża) zaprezentował właściciel gospodarstwa ogrodniczego Daniel Haratym- wiodący producent na Warmii i Mazurach
  • Z ochroną biologiczną upraw warzywniczych – całym spectrum preparatów biologicznych firmy KOPPERT Polska Sp. z o. o. oraz firmy AGROSTSTEMY             Sp. z o. o. z wykorzystaniem grzybów min. Trichoderma ssp.
  • Z pracami i badaniami oraz wynikami nad wykorzystaniem pożytecznych organizmów tzw. EM z udziałem grzybów mikoryzowych w kierunku produkcji rolnej, zapoznał nas przedstawiciel Uniwersytetu Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Okazuje się, że ta grupa bakterii i grzybów jest jeszcze wciąż nie do końca poznana. Mając bazę i możliwości uczelnia prowadzi bardzo zaawansowane badania w tym kierunku przy wsparciu jednego z koncernów austriackich.
  • Z ofertą nowych odmian warzyw Krakowskiej Hodowli i Nasiennictwa Ogrodniczego POLAN Sp. z o. o., którą działkowcy otrzymali od przedstawiciela, na wiosenny wysiew.

 

 

Największym zainteresowaniem wśród działkowców cieszył się temat związany z aranżacją, projektowaniem, zagospodarowaniem oraz zakupem jak też właściwym doborem materiału szkółkarskiego drzew i krzewów owocowych. To zagadnienie przedstawił właściciel Gospodarstwa Szkółkarsko-Sadowniczego „JAN-SAD”.

            Był też czas na rozmowy, dyskusje, zaproszenia oraz zaprezentowanie swojego dorobku i osiągnięć na swojej działce.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i prelegentom za udział.

 

Podsumowanie

Trwająca od wielu lat współpraca przekłada się na wspólnie organizowane prelekcje, szkolenia, wykłady, konferencje, seminaria. W-MODR korzysta z szerokiego audytorium jakim są działkowcy PZD a my mamy zapewnioną najwyższej klasy kadrę wykładowców, którzy mają duże sukcesy w produkcji warzyw i owoców.

W imieniu W-MODR i Okręgu Warmińsko-Mazurskiego już dziś zapraszamy działkowców do udziału w sympozjom naukowo-praktycznym, poświęconym produkcji owoców miękkich na Warmii, Mazurach i Powiślu, które na przełomie miesiąca styczeń/luty 2018 r. odbędzie się w Ornecie przy dużym wsparciu i udziale min. Instytutu Ogrodnictwa            w Skierniewicach.

            Zaglądajcie częściej na naszą stronę internetową http://www.ozpzd-olsztyn.pl/  

DSC 7447

DSC 7448

DSC 7449

DSC 7452

DSC 7454

DSC 7457

DSC 7458

DSC 7462

DSC 7463

DSC 7464

DSC 7466

DSC 7467

DSC 7468

DSC 7469

DSC 7470

DSC 7471

DSC 7472

 

Jarosław Wołodkiewicz
Instruktor ogrodniczy
Okręg Warmińsko-Mazurski PZD w Olsztynie

 
Reklama

 

katalog-okladka-internetokladka-cebulowe-internet


Witamy w naszym serwisie internetowym! Okręgowy Zarząd Warmińsko-Mazurski Polskiego Związku Działkowców w Olsztynie obejmuje swoim zasięgiem:

  • 166 Rodzinnych Ogrodów Działkowych,
  • 38.176 działek,
  • 1.701,2269 ha - powierzchnia użytkowana Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Stan na dzień 10. października 2017 roku