Home Wszystkie aktualności Aktualności Tam gdzie jest kasa, musi być klasa

Tam gdzie jest kasa, musi być klasa

Email Drukuj PDF

listObserwując życie społeczeństw spostrzegamy, że są świetnie zorganizowane kraje, poszczególne miasta, zakłady pracy, jak również najmniejsze komórki społeczne – rodziny. Odnosząc się do tego, z punktu pracy społecznej, to mamy w naszych ogrodach działkowych też występujące to tak bardzo ważne zjawisko, któremu to warto poświecić naszą uwagę.

Nasi prymusi w ogrodach to społeczni działacze. Są niezwykle ciekawi świata i chętni do nauki. Ciągle się uczą, mnóstwo czytają, nie boją się zadawać pytań i potrafią świetnie wykorzystać zdobytą wiedzę. Nie chodzi o wkuwanie na pamięć faktów, ale o to by w oparciu o wiedzę szukać nowych rozwiązań, nowych dróg.

Otwierają się na ludzi i zawierają mnóstwo znajomości. Wobec tego mają wielu przyjaciół, potrafią słuchać. Rozmawiają przy każdej możliwej okazji. Nie zawsze są duszami towarzystwa – wielu z nich to bardzo nieśmiali ludzie – jednak budowanie trwałych relacji to dla nich priorytet. Pracują nad sobą, nigdy się nie poddają. Bycie przygotowanym na nieustające zmiany jest bardzo ważne.                       

Bohaterowie – działacze jednego sezonu – aroganccy i nadęci – znikają z działalności społecznej równie szybko jak się pojawili.

Natomiast działacze sukcesu ciągle pracują nad swoją osobowością, umiejętnościami zarządzania, przykładają wagę do tego w jaki sposób prowadzą życie codzienne i społeczne. Ciągle pytają siebie: „A dlaczego by nie?”. Widzą nowe opcje, możliwości, nowe szanse i wyzwania. Wykazują ponadprzeciętną kreatywność. Żyją teraźniejszością. Mają świadomość, że tylko teraźniejszość jest pod ich kontrolą. Nigdy nie wyglądają na takich, którzy się spieszą. Nie tracą czasu, lecz go wykorzystują! Patrzą w przyszłość, są wizjonerami. Analizują bieżącą sytuację, widzą zmiany, dostrzegają te niuanse, których nikt wokół nie potrafił dostrzec. Jednym okiem patrzą na teraźniejszość, drugim obserwują przyszłość.

To takich ludzi powinniśmy wyłaniać do pracy społecznej w ogrodach. To jest wartość dodana do ogrodu jeżeli tacy ludzie zaangażują się w działalność. Zyskujemy wszyscy bo wzbogacamy nasze środowisko i nasz region. Są ludźmi sukcesu w ogrodach działkowych.

Józef  Romanowski

Źródło: www.pzd.pl

 
Reklama

 

katalog-okladka-internetokladka-cebulowe-internet


Witamy w naszym serwisie internetowym! Okręgowy Zarząd Warmińsko-Mazurski Polskiego Związku Działkowców w Olsztynie obejmuje swoim zasięgiem:

  • 166 Rodzinnych Ogrodów Działkowych,
  • 38.176 działek,
  • 1.701,2269 ha - powierzchnia użytkowana Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Stan na dzień 10. października 2017 roku