Home Wszystkie aktualności Aktualności 22 kwietnia DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia DZIEŃ ZIEMI

Email Drukuj PDF

earth-3228308 1920Dzień Ziemi obchodzony jest od 1970 roku w Ameryce a od 1990 roku na całym świecie również w Polsce. Celem jest uświadomienie ludzi o różnych realnych zagrożeniach dla środowiska naturalnego,  do których świadomie lub mniej świadomie się przyczyniamy i które możemy ograniczyć. Każdego roku Dzień Ziemi obchodzony jest pod innym hasłem. Motywem przewodnim w tym roku jest walka z odpadami plastikowymi. Niestety Polska jest w grupie liderów jeśli chodzi o ,,produkcję” odpadów plastikowych.

Obchody Dnia Ziemi mają różną formę – np. dzieciaki sprzątają okolice szkoły czy przedszkola, w wielu miejscach sadzi się drzewka, są organizowane tematyczne festyny , konferencje naukowe i inne akcje na rzecz ochrony środowiska. My działkowcy też możemy zrobić bardzo dużo i znacznie przyczynić się do ochrony naszego środowiska naturalnego. Ponieważ w tym roku motyw przewodni to walka z odpadami plastikowymi, postarajmy się choćby ograniczyć opakowania typu torby plastikowe, zastępując je torbami z materiału czy koszykami wiklinowymi; zastanówmy się nad recyklingiem opakowań z plastiku, stosujmy segregację odpadów itd. Na naszych ogrodach respektujmy zakaz spalania odpadów, a szczególnie odpadów z plastiku ( torebki, butelki). Podczas ich spalania wydzielają się bardzo szkodliwe dioksyny, które odkładają się w organizmie i z czasem dają  znać o sobie w postaci różnych dolegliwości.

Apelujemy do Zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych, aby szczególnie w tym dniu tj. Dniu Ziemi zachęcili swoich działkowców do porządkowania swoich działek i terenów ogólnych ogrodu Pozbierajmy szczególnie wszystkie plastiki wokół nas, a na pewno poczujemy się lepiej, dlatego że zrobiliśmy coś dla naszego otoczenia i środowiska w którym żyjemy.

Przestrzegajmy przepisy regulaminu Rodzinnych Ogrodów Działkowych, a w szczególności przepisy porządkowe i zakaz spalania odpadów.

M.H.N

Źródło: www.pzd.pl

 
Reklama

 

katalog-okladka-internetokladka-cebulowe-internet


Witamy w naszym serwisie internetowym! Okręgowy Zarząd Warmińsko-Mazurski Polskiego Związku Działkowców w Olsztynie obejmuje swoim zasięgiem:

  • 166 Rodzinnych Ogrodów Działkowych,
  • 38.176 działek,
  • 1.701,2269 ha - powierzchnia użytkowana Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Stan na dzień 10. października 2017 roku