Home Wszystkie aktualności Aktualności Narady szkoleniowe instruktorów

Narady szkoleniowe instruktorów

Email Drukuj PDF

szolenie14092018Zgodnie z przyjętym przez Okręgowy Zarząd Warmińsko-Mazurski PZD Otwartym Programem Rozwoju ROD i opracowanym przez OZ planem szkoleń na temat modernizacji ogrodów działkowych odbyły się dwie narady szkoleniowe instruktorów fachowych PZD. Pierwsza w dniu 24.08.2018 r. w Ośrodku Szkoleniowym w ROD "Grządka" w Iławie. Druga w dniu 14.09.2018 r. na ogrodzie ROD "Armii Krajowej" w Olsztynie.


W szkoleniu w Iławie uczestniczyły 42 osoby z ogrodów z Iławy, Działdowa, Lidzbarka Welskiego, Ostródy, Morąga, Susza, Kisielic, Nowego Miasta Lubawskiego, Lubawy i Zalewa.

W szkoleniu w Olsztynie  uczestniczyło 40 osoby z poszczególnych ogrodów z Olsztyna, Korsz, i Lidzbarka Warmińskiego.

Głównym tematem szkolenia Instruktorów Fachowych było omówienie wdrażania w ogrodach Krajowego Otwartego Program Rozwoju ROD oraz pokaz praktyczny ciecia letniego drzew. Omówiono również sposoby zrywania owoców z drzew i sposoby badania kwasowości gleby.
Uczestnicy szkolenia zostali wyposażeni w odpowiednie materiały szkoleniowe opracowane przez KR PZD oraz otrzymali odpowiednie identyfikatory Instruktora Fachowego w ogrodzie.

Na spotkaniu w Iławie uczestniczył Wiceprezes OZ Jan Kamiński oraz członkowie Okręgowej Rady Stefan Opaliński oraz pracownik biura Okręgu dr Anna Kulczycka.
Natomiast w Olsztynie  uczestniczył Wiceprezes OZ WM PZD Jan Kamiński, członkowie Okręgowej Rady i Okręgowego Zarządu PZD Kazimierz Borkowski oraz pracownik OZ WM PZD do spraw szkoleń Pani dr Anna Kulczycka a także Przewodniczący Komisji Szkoleniowo Modernizacyjnej przy Okręgu Warmińsko-Mazurskim PZD  w Olsztynie Stefan Opaliński oraz Henryk Królikowski.

Tematyka szkoleniowa była bardzo ciekawa, co uwidocznione zostało w licznej dyskusji ze strony Prezesów ogrodów oraz Instruktorów Fachowych uczestniczących w szkoleniu.
Po części szkoleniowo-instruktażowej przeprowadzono na działce pokazy praktycznego ciecia drzew i zostało omówione przez pracownika terenowego Stacji Chemiczno Rolniczej zasady pobierania próbek glebowych w celu analizy chemicznej. Pokazy przeprowadzili doświadczeni praktycy.

Opinia uczestników szkolenia była bardzo pozytywna, co do celu i sposobu prowadzenia takiego szkolenia. Prezesi pozytywnie ustosunkowali się do tych szkoleń podjętych przez Okręg Warmińsko-Mazurski PZD w Olsztynie.
W trakcie szkolenia padały ze strony uczestników pytania dotyczące stosowania niektórych zapisów Statutu PZD i Regulaminu ROD. Na te pytania wyczerpująco odpowiadał Wiceprezes OZ PZD Jan Kamiński.

Wzorem 2 cykli szkoleń, które odbyły sie w Iławie i Olsztynie, w krótkim czasie zostanie na terenie okręgu przeprowadzone podobne szkolenie w Giżycku.

Zapoczątkowany program i sposób prowadzenia tych szkoleń w tych rejonach został pozytywnie oceniony przez uczestników spotkania. Jest nadzieja, że dużo ogrodów na terenie Okręgu Warmińsko-Mazurskiego PZD będzie chciało z tych szkoleń skorzystać, a ogrody będą coraz lepiej zagospodarowane i chętniej odwiedzane przez społeczność lokalną danej miejscowości. Rozwój ten spowoduje, że władze miasta chętniej będą ogrody wspierać finansowo w dzięki temu wpływać na ich rozwój.

Wiceprezes Okręgowego Zarządu
Warmińsko-Mazurskiego PZD w Olsztynie
Jan Kamiński

 

DSC00696

DSC00695

DSC00697

DSC00699

 

 
Reklama

 

katalog-okladka-internetokladka-cebulowe-internet


Witamy w naszym serwisie internetowym! Okręgowy Zarząd Warmińsko-Mazurski Polskiego Związku Działkowców w Olsztynie obejmuje swoim zasięgiem:

  • 166 Rodzinnych Ogrodów Działkowych,
  • 38.176 działek,
  • 1.701,2269 ha - powierzchnia użytkowana Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Stan na dzień 10. października 2017 roku