Home Wszystkie aktualności Aktualności Relacja z otwartego szkolenia dla działkowców w Lidzbarku Warmińskim

Relacja z otwartego szkolenia dla działkowców w Lidzbarku Warmińskim

Email Drukuj PDF

plakat kętrzynpW dniu 12.09.2019 r. na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Mikołaja Kopernika w Lidzbarku Warmińskim, odbyło się szkolenie z zakresu zakładania i pielęgnacji kompostownika, oprysków (w formie wykładu) oraz zajęcia praktyczne z rozpoznawania chorób i szkodników roślin. Szkolenie zostało zorganizowane przez Okręg Warmińsko-Mazurski PZD w Olsztynie dla działkowców z Lidzbarka Warmińskiego.

Zajęcia prowadził Sebastian Borzymowski, instruktor ds. ogrodniczych Okręgu Warmińsko-Mazurskiego PZD w Olsztynie. W ramach odczytu, zaprezentowano podstawowe, praktyczne zagadnienia związane z opryskiwaniem – działkowcy mogli się dowiedzieć, jak obliczyć prawidłową dawkę środka, jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać przy ochronie roślin, ze szczególnym uwzględnieniem owadów zapylających oraz czy warto stosować środki ochrony roślin (wraz z podkreśleniem zalet niechemicznych metod ochrony roślin).
Drugim zaprezentowanym tematem było zakładanie i pielęgnacja kompostowników. Podkreślono obowiązek prowadzenia kompostownika, oraz korzyści płynące z kompostu własnej produkcji. Ukazano sposoby kompostowania, dobór materiałów do kompostownika oraz czynniki przyśpieszające i spowalniające kompostowanie.
W trakcie zajęć praktycznych, zademonstrowano na roślinach, jak zróżnicowane mogą być uszkodzenia roślin oraz jak w podstawowym stopniu sprawdzić przyczynę chorowania roślin (czy to związana ze zwierzętami, grzybami, bakteriami, wirusami czy z powodu braku składników mineralnych). Ponadto pokrótce pokazano obecnie występujące choroby i szkodniki roślin jak np. przędziorki, mączniaka prawdziwego czy też drobną plamistość liści drzew pestkowych. W szkoleniu wzięły udział 24 osoby.
Za udostępnienie Domu Działkowca dziękujemy Prezes ROD, Pani Marii Gutowskiej oraz Zarządowi Ogrodu.
dsc-0283 16
 
 
 
 
dsc-0291 18
 
dsc-0292 9
 
 
dsc-0294 8
 
 
dsc-0298 8
 
 
Sebastian Borzymowski
instruktor ds. ogrodniczych
 
Reklama

 

katalog-okladka-internetokladka-cebulowe-internet


Witamy w naszym serwisie internetowym! Okręgowy Zarząd Warmińsko-Mazurski Polskiego Związku Działkowców w Olsztynie obejmuje swoim zasięgiem:

  • 166 Rodzinnych Ogrodów Działkowych,
  • 38.176 działek,
  • 1.701,2269 ha - powierzchnia użytkowana Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Stan na dzień 10. października 2017 roku