Home Wszystkie aktualności Aktualności Szkolenie instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej Olsztyn 7.10.2019 r.

Szkolenie instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej Olsztyn 7.10.2019 r.

Email Drukuj PDF

DSC 03312Właśnie odbyło się drugie w tym sezonie szkolenie dla Instruktorów Ogrodowych Społecznej Służby Instruktorskiej (SSI). Kontynuując przyjęty rok wcześniej Otwarty Program Rozwoju, dnia 07.10.2019 r. odbyło się szkolenie w Olsztynie.
Szkolenie, które miało miejsce na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Armii Krajowej” zgromadziło 31 osób z poszczególnych ogrodów Okręgu Warmińsko-Mazurskiego PZD z Olsztyna i okolic – instruktorów oraz członków zarządów ogrodów.


W spotkaniu uczestniczyli jako prowadzący Pan Stanisław Opaliński, przewodniczący Komisji Oświatowo-Modernizacyjnej Okręgu Warmińsko-Mazurskiego PZD w Olsztynie oraz Pan Sebastian Borzymowski, instruktor ds. ogrodniczych Okręgu Warmińsko-Mazurskiego PZD w Olsztynie. Głównym tematem szkolenia było przybliżenie tematyki sadowniczej.
W pierwszej części szkolenia Pan Sebastian Borzymowski wygłosił odczyt pt. „Mniej znane rośliny sadownicze”, w ramach którego przedstawiono uprawę roślin zalecanych z „Otwartego programu nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę potrzeb współczesnych rodzin”. Zakłada on m.in. sadzenie drzew i krzewów owocowych o dużych właściwościach prozdrowotnych oraz łatwych w uprawie, jak np. cytryniec chiński czy jagoda kamczacka.

DSC 0326
W drugiej części szkolenia Pan Stefan Opaliński poprowadził temat pt. „Modernizacja ogrodów poprzez cięcie roślin”. W ramach tematu omówiono prawidłowe cięcie roślin i dbanie o nie. Podkreślono rolę przycinania w podnoszeniu estetyki ogrodu i zwiększaniu plonu drzew. Następnie zademonstrowano cięcie roślin na terenie Ogrodu.

DSC 0343
Tematyka szkoleń okazała się bardzo ciekawa. Wywołała dyskusję m.in. na temat właściwości prozdrowotnych owoców, technik cięcia drzew oraz terminów, a także cięcia jabłoni, krzewów owocowych, róż i hortensji.

DSC 0340DSC 0341
W ostatniej części szkolenia przeznaczonej na dyskusję, uczestnicy wymienili się doświadczeniami związanymi ze służbą oraz działalnością na ogrodach. Poruszono m. in. problem dzików na działkach oraz zastępowania działek warzywnych na rzecz działek z trawnikami.

DSC 0331
Uczestnicy szkolenia zostali wyposażeni w materiały szkoleniowe w postaci broszur opracowanych przez Krajową Radę PZD: „Owoce wolne od chemii”, „Ochrona roślin na działkach – nowe spojrzenie” i „Superowoce z działki”, a także plakaty opracowane przez Krajową Radę PZD z tematyki cięcia drzew pestkowych, drzew ziarnkowych oraz krzewów owocowych.
Dziękujemy Prezesowi Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Armii Krajowej” Panu Mirosławowi Chojnackiemu za użyczenie Domu Działkowca na potrzeby szkolenia.

Sebastian Borzymowski

Instruktor ds. ogrodniczych

 
Reklama

 

 

katalog jesien 2020


Witamy w naszym serwisie internetowym! Okręgowy Zarząd Warmińsko-Mazurski Polskiego Związku Działkowców w Olsztynie obejmuje swoim zasięgiem:

  • 166 Rodzinnych Ogrodów Działkowych,
  • 38.176 działek,
  • 1.701,2269 ha - powierzchnia użytkowana Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Stan na dzień 10. października 2017 roku