Home Wszystkie aktualności Aktualności Szkolenie instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej Giżycko 14.10.2019 r.

Szkolenie instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej Giżycko 14.10.2019 r.

Email Drukuj PDF

2Właśnie odbyło się szkolenie dla Instruktorów Ogrodowych Społecznej Służby Instruktorskiej (SSI), które miało miejsce dnia 14.10.2019 r. w Giżycku. Szkolenie odbyło się na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego (ROD) „Kormoran”.
W spotkaniu uczestniczyli jako prowadzący Pan Stanisław Opaliński, przewodniczący Komisji Oświatowo-Modernizacyjnej Okręgu Warmińsko-Mazurskiego PZD w Olsztynie oraz Pan Sebastian Borzymowski, instruktor ds. ogrodniczych Okręgu Warmińsko-Mazurskiego PZD w Olsztynie. Szkolenie dotyczyło roślin sadowniczych.


Szkolenie rozpoczął Pan Sebastian Borzymowski. Wygłoszono odczyt pt. „Mniej znane rośliny sadownicze”, w ramach którego przedstawiono rośliny zalecane do nasadzeń z „Otwartego programu nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę potrzeb współczesnych rodzin”. Zaprezentowano rośliny sadownicze łatwe w uprawie oraz o wyjątkowych walorach odżywczych i leczniczych, jak np. rokitnik, morwa czy czarna malina.

DSC 0565
Następnie Pan Stefan Opaliński poprowadził temat pt. „Modernizacja ogrodów poprzez cięcie roślin”. W ramach zajęć omówiono rolę cięcia roślin i jego wpływ na plonowanie oraz zdrowotność. Zademonstrowano również cięcie jabłoni, wiśni i śliwy na terenie Ogrodu.

DSC 0554DSC 0558W czasie dyskusji między uczestnikami wymieniono się doświadczeniami związanymi z uprawą roślin (m.in. cytryńca, aronii oraz kolcowoju). Poruszono również problem zaniedbanych drzew na ogrodach i błędach w cięciu, a także zaniechiwania upraw warzyw na ogrodach.

DSC 0552

DSC 0563
Uczestnikom wręczono materiały szkoleniowe. Były to broszury opracowane przez Krajową Radę PZD: „Owoce wolne od chemii”, „Ochrona roślin na działkach – nowe spojrzenie” i „Superowoce z działki”. Ponadto wręczono opracowane przez Krajową Radę PZD plakaty prezentujące prowadzenie drzew pestkowych i drzew ziarnkowych oraz uprawę współrzędną roślin.
W szkoleniu wzięło udział 17 osób z ogrodów Okręgu Warmińsko-Mazurskiego PZD z Giżycka i okolic – instruktorów oraz członków zarządów.
   

Dziękujemy Prezesowi Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kormoran” Panu Mirosławowi Sielewiczowi za użyczenie Domu Działkowca na potrzeby szkolenia.


Kolejne szkolenie dla instruktorów odbędzie się dnia 25.10.2019 r. w Iławie (ROD „Grządka”).

Sebastian Borzymowski

Instruktor ds. ogrodniczych

 
Reklama

 

katalog-okladka-internetokladka-cebulowe-internet


Witamy w naszym serwisie internetowym! Okręgowy Zarząd Warmińsko-Mazurski Polskiego Związku Działkowców w Olsztynie obejmuje swoim zasięgiem:

  • 166 Rodzinnych Ogrodów Działkowych,
  • 38.176 działek,
  • 1.701,2269 ha - powierzchnia użytkowana Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Stan na dzień 10. października 2017 roku