Home Wszystkie aktualności Aktualności Relacja ze szkolenia z hortiterapii dnia 18.10.2019 r.

Relacja ze szkolenia z hortiterapii dnia 18.10.2019 r.

Email Drukuj PDF

1Dnia 18.10.2019 r. odbyło się otwarte szkolenie dla działkowców z zakresu hortiterapii. Szkolenie przeprowadziła dr inż. Beata Płoszaj-Witkowska, pracownik Katedry Ogrodnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W wydarzeniu wzięło udział 31 działkowców.

DSC 0554

Szkolenie odbyło się w sali nr 307 Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W trakcie odczytu pt. „Hortiterapia - wspomaganie aktywności fizycznej w ogrodzie” przedstawiono temat hortiterapii (ogrodolecznictwa). Opowiedziano o pozytywnym wpływie przebywania w ogrodzie oraz pracy w nim. Wskazano takie zalety jak łagodzenie skutków stresu, obniżanie ciśnienia krwi czy też wspomaganie w rekonwalescencji po urazach i chorobach. Temat wzbudził na tyle duże zainteresowanie, że pytano m.in. gdzie są przeprowadzane zajęcia z hortiterapii oraz jak można samemu we własnym zakresie stosować terapię. Ponadto uczestnicy pytali o inne zagadnienia związane z ogrodnictwem jak rozmnażanie hortensji oraz pielęgnacja bukszpanu.DSC 0587DSC 0583

Po krótkiej przerwie przeznaczonej na przejście na teren Ośrodka Dydaktyczno-Doświadczalnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, rozpoczęła się druga część szkolenia. W jej trakcie działkowcy zapoznali się z Kolekcją Roślin Ozdobnych, zarówno na terenie szklarni jak i ogrodu. Dr inż. Beata Płoszaj-Witkowska najpierw oprowadziła uczestników po szklarni i kolekcji roślin pokojowych. Przedstawiono zalety ich uprawy oraz dobór gatunków do wnętrz. Przestrzegano przed uprawą roślin trujących przy dzieciach oraz nadmiarem roślin w sypialni.

DSC 0594DSC 0605DSC 0608Następnie działkowcy zapoznali się z drzewami, krzewami i bylinami Kolekcji uprawianych w gruncie. Kolekcja zawiera multum roślin m.in. hibiskusa, kalinę sztywnolistną oraz kilkadziesiąt odmian traw.

DSC 0618DSC 0621DSC 0615
   

Dziękujemy uczestnikom za udział w szkoleniu. Zachęcamy wszystkich działkowców do uczestnictwa w przyszłych szkoleniach.

DSC 0622

Sebastian Borzymowski

Instruktor ds. ogrodniczych

 
Reklama

 

katalog-okladka-internetokladka-cebulowe-internet


Witamy w naszym serwisie internetowym! Okręgowy Zarząd Warmińsko-Mazurski Polskiego Związku Działkowców w Olsztynie obejmuje swoim zasięgiem:

  • 166 Rodzinnych Ogrodów Działkowych,
  • 38.176 działek,
  • 1.701,2269 ha - powierzchnia użytkowana Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Stan na dzień 10. października 2017 roku