Home Wszystkie aktualności Aktualności Szkolenie instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej Iława 25.10.2019 r.

Szkolenie instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej Iława 25.10.2019 r.

Email Drukuj PDF

1Ostatnie ze szkoleń dla instruktorów ogrodowych Społecznej Służby Instruktorskiej (SSI) oraz członków zarządów odbyło się dnia 25.10.2019 r. Szkolenie odbyło się na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Grządka” w Iławie.
W szkoleniu wzięło udział 14 osób z Iławy i okolic. Uczestnicy wysłuchali odczytu pt. „Mało znane rośliny sadownicze” oraz „Modernizacja ogrodów poprzez cięcie roślin” (połączonego z cieciem roślin sadowniczych).


Pierwszy temat poprowadził Pan Sebastian Borzymowski, instruktor ds. ogrodniczych Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Polskiego Związku Działkowców w Olsztynie. Zaprezentowano gatunki zasługujące na promocje ze względu na prostsza uprawę w porównaniu do tradycyjnych roślin sadowniczych, a także wyróżniające się dużymi właściwościami prozdrowotnymi. Wśród omówionych gatunków znalazła się m.in. żurawina, rokitnik, cytryniec i mini kiwi. Przedstawione rośliny znajdują się wśród roślin polecanych do uprawy w „Otwartym programem nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę potrzeb współczesnych rodzin”. Jest to program zachęcający do upraw nowoczesnych i ekologicznych oraz uprawy gatunków mniej znanych.

DSC 0011
Drugi temat poprowadził Pan Stefan Opaliński, przewodniczący Komisji Oświatowo-Modernizacyjnej Okręgu Warmińsko-Mazurskiego PZD w Olsztynie. Omówiono rolę pielęgnacji roślin na działkach i ogrodach. Przedstawiono rodzaje cięć i ich wpływ na estetykę oraz plonowanie. Wymieniono też najczęściej popełniane błędy w prowadzeniu roślin jak np. nadmierne przycinanie drzew. Po części teoretycznej uczestnicy przeszli do Ogrodu, gdzie zaprezentowano cięcie m.in. gruszy, jabłoni i wiśni.

DSC 0014DSC 0016
Po zajęciach uczestnicy szkolenia wzięli udział w dyskusji. Dyskutowano nad rolą instruktorów w ogrodach, o potrzebie dotarcia do działkowców oraz o rosnącej liczbie działek nastawionych wyłącznie na rekreację. Ponadto uczestnicy podzielili się doświadczeniami z upraw mniej znanych roślin sadowniczych (golteria, mini kiwi, rokitnik) oraz spostrzeżeniami dotyczącymi ciecia roślin.

DSC 0019
DSC 0020

Na koniec szkolenia wręczono materiały szkoleniowe. Były to broszury opracowane przez Krajową Radę PZD: „Owoce wolne od chemii”, „Ochrona roślin na działkach – nowe spojrzenie” i „Superowoce z działki”. Ponadto uczestnicy zaopatrzyli się w opracowane przez Krajową Radę PZD plakaty prezentujące prowadzenie drzew pestkowych i drzew ziarnkowych oraz uprawę współrzędną roślin.

Dziękujemy Prezesowi Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Grządka” Panu Janowi Kamińskiemu za użyczenie Domu Działkowca na potrzeby szkolenia.

Sebastian Borzymowski

Instruktor ds. ogrodniczych

 
Reklama

 

katalog-okladka-internetokladka-cebulowe-internet


Witamy w naszym serwisie internetowym! Okręgowy Zarząd Warmińsko-Mazurski Polskiego Związku Działkowców w Olsztynie obejmuje swoim zasięgiem:

  • 166 Rodzinnych Ogrodów Działkowych,
  • 38.176 działek,
  • 1.701,2269 ha - powierzchnia użytkowana Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Stan na dzień 10. października 2017 roku