Home Wszystkie aktualności Aktualności Działka w ROD zielony azyl w czasie epidemii

Działka w ROD zielony azyl w czasie epidemii

Email Drukuj PDF

ROD-Staszica-Katowice-2Okres od ogłoszenie stanu epidemii w Polsce jest trudny dla całego społeczeństwa. Nagła izolacja i obostrzenia związane z przemieszczaniem się dotknęły wszystkich. Rodzinne Ogrody Działkowe również musiały zmierzyć się z ciężkim czasem epidemii.

Zielone miejsca w miastach, miasteczkach stały się azylem dla osób, którzy choć na chwilę chcą odpocząć od ciągłego siedzenia w domu, z możliwością wyjścia tylko do załatwienia ważnych spraw: wizyty u lekarza czy zakupów. Dzięki wydanym komunikatom działkowcy mogli wejść na swoje działki, aby wykonać najpotrzebniejsze wiosenne prace.

Posiadanie działki szczególnie w tym szczególnym czasie stało się luksusem, na który decyduje się coraz większe grono Polaków. Okręg Śląski zrzesza 598 Rodzinnych Ogrodów Działkowych w ponad 60 gminach, jest największym Okręgiem w Polskim Związku Działkowców. Na terenie Naszego Okręgu mamy piękne ROD, zróżnicowane pod względem lokalizacji.

alt

Są ROD położone w okolicach górskich okolice Cieszyna, Żywca, Bielska-Białej czy w centrach miast Katowice, Sosnowiec, Gliwice czy w okolicach zacisznych. Na ich terenie jest woda i energia elektryczna. Działkowcy użytkują swoje działki od pokoleń, dbają o altany uprawiają warzywa, drzewa i krzewy owocowe. Nie brakuje w nich pięknych kwiatów, ziół. Na działkach zawsze dominowały ekologiczne uprawy. „Swoje” pomidory, ogórki, jabłka czy owoce jagodowe zupełnie inaczej smakują.

alt

W takiej bliskości z naturą działkowcy odpoczywają, ukajają swoje nerwy wśród zieleni. Ale nie tylko. W kącikach rekreacyjnych bawią się dzieci i wnuki działkowców. Działki są miejscem spotkań wielopokoleniowych rodzin, integracji społecznej bez nich wiele osób nie wyobraża sobie życia.

alt

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom działkowców Krajowa Rada PZD wydała publikację „Warzywnik intensywnie” . Broszura skierowana jest szczególnie do nowych działkowców, którzy zaczynają uprawę warzyw. Zachęcamy do lektury wszystkich zainteresowanych pogłębieniem swojej wiedzy w tym temacie.

Dominika Wojciechowska 

Instruktor ds. ogrodniczych

zdjęcia: A. Brodziński, K. Czolkos

Źródło: www.pzd.pl

 
Reklama

 

katalog-okladka-internetokladka-cebulowe-internet


Witamy w naszym serwisie internetowym! Okręgowy Zarząd Warmińsko-Mazurski Polskiego Związku Działkowców w Olsztynie obejmuje swoim zasięgiem:

  • 166 Rodzinnych Ogrodów Działkowych,
  • 38.176 działek,
  • 1.701,2269 ha - powierzchnia użytkowana Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Stan na dzień 10. października 2017 roku